Nejen od finančních poradců můžete často slyšet rady, že je dobré myslet na zadní kolečka, nebo na zadní vrátka. Pokud dokáže člověk ušetřit z výplaty nějakou částku, vyplatí se jí výhodně investovat. Nabízí se několik možností, ve kterých vám pomohou se orientovat zkušení odborníci, kteří pracují pro webové stránky označené jako Investitura.cz.

Co je Investitura?

Webové stránky pod tímto označením jsou určeny všem, kdo mají zájem rozumě investovat své peníze. Na stránkách Investitury jsou publikovány rády, jak investovat například do akcií, do různých komodit nebo do nemovitostí. Pro Investituru pracuje zkušený tým finančních a ekonomických analytiků, kteří přinášejí pravidelně nejdůležitější informace ze světa financí všem zájemcům o investování. Na těchto stránkách najdete také přesné a fundované analýzy aktuálních zpráv o investičních kurzech.

Co odborníci doporučují?

Chcete-li rozumě investovat, spočítejte si nejprve jak velkou finanční částku jste schopni ušetřit, aby vám zbylo na běžné výdaje a ještě na určitou rezervu pro nečekané výdaje. Dalším krokem je stanovení tzv. investičního horizontu, tedy období, ve kterém očekáváte, že vaše investice bude ve vámi zvoleném produktu uložena. V tomto období pak nebudete na uložené peníze sahat. Investiční horizont se zpravidla udává podle výše investované sumy. Délka tohoto období může být měsíc, rok nebo více let. Je však třeba vzít v úvahu, že s délkou investičního horizontu roste i riziko zhodnocení peněz.

Další postup

Až budete rozhodnuti o výši investice a investičním horizontu, musíte si stanovit stupeň rizika, které jste ochotni podstoupit. Přitom platí zásada, že neplatí přímá úměra mezi tím, že čím rizikovější bude investice, tím většího výnosu se dočkáte. Názorným příkladem jsou akcie, jejichž hodnota obvykle v delším období roste, což ovšem zrovna v současné době neplatí. Ideální pro investování je odkládání alespoň 10% z výplaty a investici diverzifikovat. Nejhodnotnější variantou jsou akcie a dobrým nástrojem je Portu, kde lze investovat na burze za poplatek 1% ročně.