Elektrické rozvaděče jsou dnes již nepostradatelnou součástí elektroinstalací v jednotlivých jak průmyslových, tak i soukromých budovách. Jedná se o bod, ze kterého můžeme jednoduše a efektivně organizovat a řídit celou elektrickou síť.

Přitom jsou rozvaděče poměrně dost jednoduchou a levnou záležitostí. Jenže problémem může především pro nezkušené být jeho výběr. Ten sám o sobě není ničím složitým, ale je tady řada věcí, které je potřeba vědět předtím, než vyberete konkrétní skříň. A o jaké věci se jedná zjistíte na následujících řádcích.

Místo instalace rozvaděčové skříně

Samotné místo instalace je extrémně důležité. Pro elektrické rozváděčové skříně je standardem již umístění do interiéru, takže jakékoliv specifikace kolem exteriéru nemusíte standardně řešit. Mimo toho je ale potřeba také vědět konkrétní materiál, do kterého jej chcete vsadit. Pokud se jedná například o zděnou stěnu tak většinou nemusíte mít žádné další parametry. Jenže v případě dřeva, sádrokartonu a dalších materiálů je nejvhodnější vybírat skříň přesně pro tato využití.

Velikost skříně je naprosto zásadní

V moment, kdy jdete nakupovat jednotlivé komponenty pro vaši elektronickou síť se už předpokládá, že máte minimálně návrh a dobrou představu o tom, jak by mohla vaše budoucí síť vypadat. Počítáme tak už s tím, že víte, kolik větví bude muset rozvaděčová skříň pojmout. Podle toho totiž vždycky musíte vybrat dostatečný rozměr, aby je vůbec mohl rozvaděč realizovat. Zásadní poučkou je v tomto ohledu jednoduše raději větší nežli příliš malý rozměr.

Určení rozvaděče

V některých případech se můžeme potkat také se speciálními rozvaděči, které mohou mít naprosto odlišné hodnoty. Typickým příkladem jsou v tomto případě stavební rozvaděče. Svojí funkci plní stejné jako i jiné, akorát s tím rozdílem, že jsou stoprocentně přenosné. V moment, kdy tak nejde pouze o zcela běžnou instalaci domácí elektrické sítě, je dobré se poradit s odborníky, jestli neexistuje nějaké speciální řešení. Výhody a rozdíly zde mohou být opravdu drobné, ale věřte, že se vám vyplatí vybrat správně.