Peníze dělají peníze. Skutečnost, kvůli které bohatí bohatnout a chudí chudnou. Málokdo ale ví, že pasivní příjem může vybudovat i ten, kdo žádný kapitál nemá a nechce se zadlužit. Peníze nejsou totiž jediným aktivem, které budují pasivní příjem. Místo peněz můžete investovat čas a úsilí. Pravdou tedy je, že i bez kapitálu lze vybudovat pasivní příjem a vydělat peníze. Hned na úvod ale musíme zdůraznit, že chybějící peníze musíte vykoupit vlastním časem.

Je důležité pochopit, že samotné budování pasivního příjmu není nikdy opravdu pasivní. Ani investování do nemovitostí není bez práce. Investor musí nemovitost nejen koupit (a případně prodat), ale musí ji také udržovat a zajišťovat platící nájemníky. Každý pasivní příjem tedy vyžaduje jisté úsilí a čas.

Jak vybudovat pasivní příjem bez peněz?

Jaké jsou tedy možnosti, pokud člověk nemá kapitál? Aktivum, které dokáže generovat pasivní příjem, je obvykle nějaký licenční produkt, reklama nebo trvalá služba. Jako copywriter, externí grafik nebo programátor na volné noze si pasivní příjem zkrátka nevytvoříte.

V první řadě se zamyslete, zda nedokážete zpeněžit některý ze svých koníčků. Pokud například rádi fotíte, tak můžete nabízet vlastní fotografie přes fotobanky. Právě fotografie jsou ukázkou licenčního produktu, obdobně jako například vlastní mobilní aplikace nebo vlastní hudba. Kdo rád natáčí videa, může zkusit štěstí mezi youtubery. Ti vydělávají peníze pomocí reklam, které se zobrazují spolu s jejich tvorbou.

Řada českých školáků si takto přivydělává hraním a streamováním počítačových her. S využitím reklam a affiliate programů můžete zpeněžit také osobní blog nebo vlastní webový portál.

Online i offline

Pasivní příjem lze budovat také mimo internet. Některé kosmetické společnosti například využívají víceúrovňový marketing, kde můžete získávat provize za přivedení nových prodejců a jejich prodeje. Stejně tak se můžete zapojit do sdílené ekonomiky nebo třeba pronajímat reklamní plochy (v obou případech poslouží například automobil). Možnosti na internetu jsou ale širší a snadněji se kombinují se zálibami a koníčky.

Zdroj: Jak vydělat (Investplus.cz)