Přístup k plastu může být různý. Jde poměrně o nový materiál, takže příznivci klasiky a tradic ho asi nemají rádi, ovšem pro vybavení koupelny je snad ze všech jiných materiálů nejvýhodnější. Jediným konkurentem by mu snad mohl být nerez, ovšem ne v ceně. Vybudovat novou koupelnu je složitá věc, barvy a materiál obložení stěn, podlaha, nábytek. Ale koupelnu dělají i doplňky, ne snad obrazy, ale například užitečné poličky.

Úvod

 

Po zabydlení se postupně zjišťuje, že základní vybavení koupelny nestačí na vše a pro všechny. Každý obyvatel bytu má své prostorové nároky, ženy kosmetiku, muži holení a podobně. Takže se zjistí, že je potřeba koupelnu dovybavit dalšími odkládacími prostory.

Výběr plastových poliček

 

Plast, ať jeho chemické složení jakékoliv, dovoluje vyrábět skoro jakékoliv tvary. Na trhu tak najdeme ploché i hluboké, široké i úzké a podobně. Ovšem ne vše se do koupelny hodí, je třeba koukat na účelnost. Například se zaměřme i na takovou maličkost, jako je možnost uložení. Hladké plochy totiž umožňují klouzání předmětů. Často máme vodu v očích, mokré ruce, takže předměty nám mohou při neopatrných pohybech padat na zem. Plochy by měly mít třeba zvýšený okraj nebo zábradlíčko, hluboké pak připomínají vaničky.

Upevnění

 

Důležité u poliček je jejich připevnění. Protože většinou máme v koupelně kachličky s hladkou přední stranou, výhodné jsou plastové poličky s přísavkami. Dnešní přísavky jsou kvalitní a zaručují po delší dobu svou funkci. Pokud nebudeme často měnit jejich místo, vydrží určitě několik let. Hlavně je potřeba při jejich instalaci podklad po nimi odmastit a dokonale vyčistit. Další připevnění poliček je pomocí hmoždinek a vrutů. Pokud jsou stěny cihlové nebo dokonce sádrokartonové, nebývá a tím problém. Ale pokud jsme v panelovém domě, může být vrtání problémem. Ale stačí příklepová vrtačka, správná vrták a párek šikovných rukou, pak se vše zvládne. Pro lehčí poličky existují na panelové stěně i jiné možnosti, např. lepení, háčky s jehlami apod.

Jiné typy

 

Dalším výhodným typem jsou rohové poličky, a to jak na přísavku, závěsné, ale i připevnitelné na rohovou teleskopickou tyč. Rohové poličky jsou velmi účelné, protože zabírají nejméně místa většinou v prostoru, který se nejméně používá.

Plastové poličky do koupelny mohou být jedno i vícepatrové, mohou mít dno plné nebo mřížkové, aby mohla volně odtékat voda. Pak se hodí i do sprchového koutu nebo k vaně na odložení mýdla, žínky a sprchových gelů.

Závěr

 

Při vybavování koupelny doplňky a poličkami zvláště, bychom měli zachovávat jeden styl, nemíchat plast s kovem, povrchové provedení a podobně. Měli bychom zachovávat jednotu i v barvě, která se již v koupelně vyskytuje, třeba i bílá, pokud nemáme jinou možnost. Pak budou poličky a koupelna tvořit jeden výtvarný celek.