Pokud se zeptáte nějakého realitního makléře, zda je lepší prodávat nemovitost bez jeho pomoci, určitě řekne, že ne. Ale není to jen proto, že on tak přijde i značně velkou provizi, ale může vás ochránit před některými problémy, na druhé straně i on je někdy problémem, ale to ji již téma na jiný článek. Takže se vydáme úskalím prodeje či koupi nemovitosti bez realitky.

Úvod – pozor na podvodníky

 

Vynecháme hledání nemovitosti, případně zájemce o nemovitost. Nejprve je nutné se dohodnout o ceně. Chce to zachovat na obou stranách klid, poradit se s někým zkušeným. Může se totiž stát, že se za kupce vydává nějaký realitní makléř nebo developer, který bude tlačit cenu dolu, aby pak objekt obratem prodal mnohem dráž někomu jinému. TO se určitě pozná, když kupující se tváří jako zkušený člověk v této věci, vše bagatelizuje a slibuje, že vše sám zařídí.

Na stranu druhou může kupující narazit na majitele, který neví, co by za nemovitost chtěl, částku neustále mění, většinou nahoru, odvolává se na to, že má zájemců mnoho a podobně. Pokud chcete za vyšší částku koupit, přistupte na to, ale jinak raději hledejte nemovitost jinou.

Pořádek dělá přátelé

 

Najít si dnes základní údaje o nemovitosti lze velice snadno, výpis z katastru lze získat přes internet doslova za minutu, ale i s tím, že zde jsou jiné údaje, například zda není na nemovitost vyhlášen konkurz. Podrobnější výpis získáte na Czech POINTU nebo přímo na katastrálním úřadu za menší poplatek. Ten se ale vždy vyplatí, vždyť při prodeji a koupi nemovitosti jde většinou o sta tisíce, případně i milióny.

Prohlídka nemovitosti

 

Podrobná prohlídka nemovitosti je prospěšná pro obě strany. Kupující se může vyvarovat, že na některé nedostatky přijde později, prodávající obdobně dostane určitou jistotu, že si zájemce nebude vymýšlet nedostatky po tom, co objekt získá. Při koupi buďte velice obezřetní a raději si vezměte sebou nějakého odborníka, pokud jimi sami nejste. Dům nejsou totiž jen zdi a omítky, ale i různé instalace, základy, krov a střecha, topení, ale i třeba vedlejší objekty, jako kůlny, zahrada, garáž atd.

Cena

 

Při jednání o ceně je třeba zachovat klid. Někdy je již cena daná prodávajícím, ale i o ní je možno licitovat. Je dobré mít odborný odhad, možná i dva, jeden od kupujícího a druhý od prodávacího. Ty se mohou lišit z pochopitelných důvodů, cena bývá stanovená obvykle průměrem. Můžeme si zjistit také ceny podobných objektů v okolí.

Pokračování