Dnes pokračujeme v informacích k možným nekalým praktikám realitních kanceláří.
Rozhodčí doložka
Rozhodčí doložka se často také ve smlouvách o prodeji či koupi nemovitosti vyskytuje. Ta zaručuje, že případný spor s realitní kanceláří bude řešit rozhodce, kterého si sama realitní kancelář určí, jinak řečeno, kterého má realitní kancelář podplaceného. Takže jak dopadnou případné spory, nemusíme předvídat.¨
Provize
Jak bylo řečeno, realitní kanceláře pracují s tím, že si za koupi či prodej nemovitosti účtují provizi. Je asi jasné, že pokud se realitka snaží, je ochotná, rychlá, napomáhá prodeji a obchod byl úspěšně dokončen, že si zaslouží odměnu. Ta se ale sjednává již při uzavření smlouvy, takže by mělo být předem jasné, kdo ji bude platit a v jaké výši. Ono se může stát, že provizi zaplatí jak kupující, tak i prodávající, pokud se tito neznají a ani třeba znát nemusí, pokud bude s touto výhodnou eventualitou realitní kancelář počítat již dopředu.
Rezervační záloha
Pokud se ví, že se koupě bude z nějakých důvodů protahovat, třeba vyřizováním půjčky nebo hypotéky, případně vyklizením nemovitosti a podobně, je pro zájemce o koupi jakoby vhodné složit rezervační zálohu či poplatek. Při sepisování smlouvy je třeba dát pozor na to, kdy se rezervační záloha vrací, a zda se vůbec vrací. Někdy se totiž stane, že se touto zálohou platí i činnost realitní kanceláře, byť by k prodeji vůbec nedošlo. V takovém případě bývá praxí, že výška rezervační zálohy odpovídá také výšce provize. A že jde o vaše desátky tisíce korun, není třeba uvádět. Většinou součástí takto postavené smlouvy je i rozhodčí položka, kterou jsme již zmínili. Je třeba také mít jasno, jak se bude rezervační záloha započítávat do celkové ceny, protože tato smlouva nemusí součástí smlouvy konečné na prodej nemovitosti.
Závěr
Výše uvedené praktiky realitních zprostředkovatelů nejsou všechny. Protože jde skutečně o velké peníze, přicházejí stále s novými nápady. Jako prodávající byste měli dodržovat určité zásady: Pokud chcete prodávat pomocí realitní kanceláře, tak se obraťte na již ověřené firmy, neprodávejte ve spěchu a vysloveně pod cenou. Pak se asi stane, že realitka sama koupí vaši nemovitost a časem ji prodá za cenu úplně jinou. Řádně si pročtěte všechny smlouvy, poraďte se s někým zkušeným, případně i právníkem, a třeba i s více lidmi. Pokud vám není něco jasné, žádejte takovou úpravu smlouvy, které budete rozumět i vy a který nebude mít dvojí výklad. Snažte se i mimo realitku spojit se zájemcem o koupi, zkrátka chtějte vědět o vašem prodeji co nejvíc. Jde přece o vaše peníze, které budete jen těžko získávat zpět.