TikTok je aplikace a sociální síť pro sdílení interaktivního obsahu, která se současně stala marketingovým nástrojem s vysokým inzertním potenciálem. Hned několik velkých společností z žebříčku Fortune 500 využívá TikTok podobným způsobem jako Facebook a Instagram. Popularita aplikace stoupá, a to zejména v Číně, kde jsou Facebook a Twitter zakázány. Společnosti z celého světa začínají využívat TikTok jako svůj marketingový komunikační kanál. Možnost sdílet informace ve spojení s funkcí interaktivních komentářů dělá z TikTok relevantní volbu mezi platformami pro sociální marketing.

Proč si společnosti volí TikTok

Využití marketingové struktury na sociální platformě má řadu výhod, předně pokud se někomu líbí váš produkt, může to ihned říci svým přátelům a followerům. TikTok dokáže identifikovat influencery stejným způsobem, jako to dělá Instagram. Doporučí-li určitý produkt člověk s miliony followerů, získá daný výrobce či poskytovatel jediným příspěvkem obrovské množství potenciálních zákazníků. Světové značky se na platformu TikTok stále více zaměřují jako na svůj marketingový kanál – využívají jej již například Sony Pictures, Paramount, Clarins, Pull & Bear, Adidas, Nike, či Samsung. Například britský výrobce luxusního módního zboží Burberry vyzval na svém TikTok účtu uživatele, aby pomocí svých rukou znázornili logo společnosti. V reakci na tuto výzvu uživatelé zaslali 30 000 videoodpovědí, které celkem získaly 57 milionů zhlédnutí. Mnoho z těchto značek jsou veřejně obchodovatelné společnosti, které naleznete i v obchodní platformě iFOREX – Obchodování on-line s aplikací pro OS Android.

Co je TikTok

TikTok je platforma pro tvorbu a sdílení krátkých, 15vteřinových videí, kdy uživatelé mohou využívat různé editační nástroje, filtry a speciální efekty. Uživatelé také mohou upravovat příspěvky ostatních a přidávat k nim animace či komentáře. Mladí lidí tráví na sociálních sítích desítky hodin týdně. Vytváření a editace videí je interaktivní proces, kdy TikTok je svou interaktivní povahou, tzn. možností komentovat a sdílet videa, podobný Facebooku, Instagramu či Snapchatu. TikTok funguje na operačních systémech iOS i Android.

Jak vznikl TikTok

TikTok vytvořila čínská společnost ByteDance sídlící v Pekingu. Nápad na vytvoření platformy se zrodil poté, co ByteDance koupila šanghajskou platformu pro tvorbu videí Musical.ly, která umožňovala například sesynchronizování pohybu rtů osob na videu s přidaným zvukem. V srpnu 2018 bylo Musical.ly přejmenováno na TikTok a počet stažení aplikace se následně celosvětově zdvojnásobil.

Může se TikTok ještě více rozšířit?

TikTok je obrovsky oblíbený a rozšířený v Číně, kde jsou aplikace typu Facebook či Instagram zakázány. V Číně vystoupal počet aktivních uživatelů TikTok v roce 2018 na 400 milionů měsíčně. Ve Spojených státech si již aplikaci stáhlo 80 milionů uživatelů. V první polovině roku 2018 byl TikTok nejstahovanější aplikací v iTunes App Store. Přilákal tím pozornost brand manažerů snažícím se rozšířit povědomí o svých značkách mezi nové potenciální zákazníky. Jednou z výhod TikTok je, že můžete vzít animované videosekvence od Disney či Netflix, a pomocí nástrojů využívajících umělou inteligenci je upravit podle svých představ.