Kuchyně je srdcem domácnosti, proto musíme dbát na jejím vybavení. Vybavení dává možnost kuchařovi či kuchařce nejen uvařit jídlo, ale také většinou v kuchyni i stolovat. To jsou asi dvě hlavní funkce kuchyně.

Ve vybavení kuchyně jsou vždy rozdíly, ženy si nesou mnohé zkušenosti ze své rodiny, jak to vi domácnosti u svých rodičů v dětství. K tomu ale přibylo moderní zařízení, které dřív nebylo, třeba mikrovlnka, gril apod.

Jak si vybavit kuchyň

 

Základem kuchyně je kuchyňská linka, kde by mělo být vše, co je potřeba k přípravě a vaření jídla, včetně základního vybavení ke stolování. Variabilita kuchyňské linky je veliká, ať již ve tvaru,  počtu skříněk, zásuvek, poliček, dřezu a podobně. Dale zde  nesmí chybět sporák. Obvykle je dnes již součástí linky, kde se na jeho vrchní desce vaří v hrncích, smaží na pánvích a podobně. Moderním výstřelkem je sklokeramická deska nebo indukční vařič.

Pod deskou je obvykle pečící trouba, která může být plynová nebo elektrická, a to i bez ohledu, na jakém principu je vrchní plotna, pak se hovoří o kombinovaných sporácích. Jsou hospodyňky, které nedají dopustit na plyn, jiné na elektřinu. Hlavní rozdíl je v tom, jak dlouho trvá získání určité teplot a návazně na to, jak dlouho trouba vychládá.

Další vybavení

 

Kuchyňská linka je vybavena vždy dřezem, a to i když je v ní myčka nádobí. Dnes je již obvyklé mít ve vodovodní baterii teplou i studenou vodu, používá se i výsuvná sprcha. Dřezů i baterií je také nespočet druhů, ovšem ty již na kvalitu vaření mají malý vliv. Zmínili jsme již myčku. Myček jsou většinou také již zabudované v lince a mají několik velikostí, záleží na počtu sad nádobí, které se v ní dají naráz umýt. Moderní myčky dokáží umýt nádobí s menší spotřebou vody, než by to šlo ručně. Do linky se dále zabudovává mikrovlnná trouba, menší mrazák, lednice, ale i pračka. Samozřejmě záleží na potřebách rodiny a na prostoru v kuchyni.

Doplnění kuchyně

 

Součástí kuchyně je i stůl se židlemi či i rohová lavice, poličky, lednice s chladničkou. Pro pohodlí u vaření zde může být i televizor, rozhlasový přijímač či jiné zvukové zařízení.

Materiály používané na kuchyňské vybavení

 

Klasickým materiálem je pro domácnost dřevo. Má výhodu v tom, že z něho jde vyrobit vlastně jakékoliv vybavení, ať již jde o tvar, velikost a konečně i barvu. Dnešní, i menší soukromé truhlárny, mají moderní strojní vybavení, takže není jistě složité najít výrobce.

Častým materiálem je laminát, resp. polaminované desky. I s těmi si truhláři snadno poradí. Tady se nabízí velká variabilita v barvách či v barevných kombinacích.

Doplňkové vybavení kuchyně    

 

Provoz kuchyně není jen vaření, ale jsou zde různé sítě, voda, plyn a elektřina, je zde velký pohyb materiálu, který končí z větší na talíři, ale také částečně i v odpadkovém koši, je zde pohyb materiálu textilního, jako jsou utěrky, hadry, je zde i velký oběh chemikálií. Kuchyně je zkrátka živý organismus, ale jeho motorem je člověk.