Posted on

Vrzající podlaha je nepříjemná jak v panelovém bytě, tak i v rodinném domě. Možným řešením může být odhlučnění podlahy.

Jak na odhlučnění podlahy?

Pokud se z podlahy ozývají nepříjemné zvuky při chůzi, jedná se o kročejový hluk. Ten vychází z neutěšeného stavu podlahové konstrukce. Ve většině případů se objevuje u starých dřevěných podlah nebo stropů. Díky stárnutí domu a vlivem vlhkosti a teploty dřevo pracuje a mírným způsobem mění své rozměry. Mezi jednotlivými dřevěnými díly tak vzniká napětí a jakmile dojde i k jen nepatrnému pohybu, ozývají se nepříjemné vrzavé zvuky. Proti nim pomůže kročejová izolace. Oddělí pohyb po podlahové krytině od napjaté spodní dřevěné konstrukce. Využívá pevný, ale dostatečně pružný a přizpůsobivý druh materiálu. Ideální volbou jsou lisované desky vyrobené z polyuretanových pěnových kousků. Ty je potřeba vložit mezi podlahovou konstrukci a podlahovou krytinu. Tím oddělíme pohyb nášlapu od napjatého pohybu a vrzání nosné konstrukce.

Lisované akustické izolační desky jsou pevné a robustní, nedeformují se. Jsou však dostatečně pružné. Další možností je protihluková eko deska. Nabízí dobrý útlum kročejového hluku, ale i hluků ostatních. Kromě toho není tolik silná. Pod koberec nebo plovoucí podlahu můžete použít pružnou podlahovou podložku. Ta také dobře utlumí kročejový hluk, méně však tlumí mluvené slovo.

Nežádoucí zvuky v přilehlých prostorách

Ty se objevují v sousedství bytů. Může se jednat o hlučné sousedy nebo hluk z ulice. Mezi takové patří třeba i hluk, který vydává hra na hudební nástroj. Pomocníkem jsou opět lisované akustické desky. Jsou velmi efektivní i praktické. Jsou vhodnou volbou do jakýchkoli prostor. Jejich výhodou je vyšší hmotnost a pevnost. Můžete je umístit jak pod svrchní vrstvu podlahové krytiny, tak i ke svislým, šikmým nebo vodorovným plochám a to pomocí stavebního lepidla. Jejich tloušťka je 5 cm a i tento rozměr dokáže zachytit asi polovinu intenzity zvuku.

Podrobnější informace naleznete na stránkách akusticka-pena.cz.