Při budování nebo přestavbě koupelen je veliký důraz kladen na obklady stěn, jednoduše řečeno kachličky, či jinými slovy obkladačky nebo dlaždičky. Nebudeme rozebírat jednotlivé názvy do důsledku, hlavní je jejich účelnost. A tím se myslí odizolování stěn od vlhkého koupelnového prostředí a současně i estetika prostoru.

Klasika nebo neklasika?

 

Pokud si pustíme do obkládání sten koupelen, máme obvykle dvě možnosti. První je klasika a druhou možností netradičními a jedinečné motivy. Navíc lze použít zboží z prodejen a velkoobchodů, ale ty jdou zajímavě zkombinovat mezi sebou, nebo ale také s keramickými výrobky na zakázku.

Vlastnosti kachliček do koupelen

 

Je jasné, jaké by kachličky do koupelny měly být. A věřte, se se vždy vyplatí mít na ně ty největší nároky, neboť musí být především odolné vůči vodě a vlhkosti a také proti chemikáliím, které se v domácnosti používají. Dále by neměly časem měnit barvu, natož tvar, měly by být také odolné proti mechanickému poškození, zejména pokud máme doma děti.

Lepení

 

Kachličky by měly mít dobrou připevnitelnost. Tady bychom malinko odbočili, že na druhé straně dobrou lepivost a přilnavost neoceníme při dalších úpravách. Dnes se ve velké míře přestavující v panelových domech, ale i v jiných stavbách, koupelny z dob před rokem 1989, kdy se třeba používal beton nebo jemu podobné materiály, takže dostat staré kachlíky ze steny je proces velmi náročný a v případě jen ruční technologie velmi zdlouhavý.

Kachličky by měly být na vnitřní straně drsné a i plošně tvarované, aby se na nich dobře uchycovaly lepidla či jiná pojidla. U některých kachliček, většinou u slinuté keramiky, není zadní strana daná a kachlička se může lepit na obě strany. U přírodních kamenů se jedna strana neleští.

Jaké kachličky do koupelny jsou nejlepší?

 

Na výběr kachliček můžeme mít mnoho kritérií, ať již logických, estetických, praktických, a můžeme přidat i další. K logickým patří třeba to, že do malé koupelny bychom neměli dávat velké kachličky, stejně tak do malé koupelny nedávat tmavé obložení a podobně.

Estetické hledisko můžeme mít na kachličky do koupelny různé. Co se bude líbit jednomu, druhý to zavrhne. Pokud si nevíte rady nebo máte zcela odlišné názory v rodině, svěřte problém odborníkovi.

Závěr

 

Mnoho lidí, zejména starších, se stále drží zastaralých zásad a volí nenápadné obložení stěn, maximálně šachově kladené kontrastní kachlíky. Dnešní trh ale dokáže nabídnout mnohem více, třeba keltské vzory, květinové motivy, různé nefigurální ornamenty, zvířecí motivy, pohádky, různé stavební slohy a podobně. Do stěny si můžeme nechat i vyrobit, pokud nejsou již na trhu, účelné nebo jen zdobné prvky, například kachličky s odkládací ploškou, se zrcátkem a podobně. Neměli bychom se na druhé straně nenechávat unášet „módními“ trendy. Například byly časy, kdy bylo v módě černé obložení, pak si člověk připadal jako v rakvi. Vždy platí, že pro koupelnu jsou nejlepší světlá barvy bez velkých kontrastů.

Také bychom se ale neměli bát experimentů, nakonec jde jen o kachličky, které se dají vyměnit. V konečné fázi se kachličky dají přemalovat či přelepit a změnit tak jejich barvu či dekor.