Ubrusy na kuchyňské stoly

Stůl byl u našich předků hlavním nábytkem, když třeba hořelo, jako první se vynášel, ale i jako první se pořizoval při budování nové domácnosti. Ale to bylo v době, kdy rodina žila převážně v jedné místnosti a nad stolem byl tzv. svatý kout s Ježíšem a Panenkou Marií. Dnes, kdy se proces bydlení rozložil do více prostor,  takovou vážnost již stůl nemá. Samozřejmě také většinou již nejde o masivní nábytek, ale o nějakou napodobeninu dřeva, ale i tak je ho třeba chránit. Základní ochranou je dnes ubrus.

Účel ubrusu

 

Podle ubrusu se pozná kuchařka, tedy „paní domu“. Ubrusů je totiž veliké možnosti na výběr, takže si každý, resp. každá může vybrat to, co považuje za nejlepší. Ubrus neslouží  přece jen k ochraně stolu, resp. jeho horní desky, ale přispívá k lepší hygieně stolování, ochraně před mastnotami a prachem, slouží k snadnější údržbě a konečně i ke zkrášlení nejen stolu samotného, ale i kuchyně, případně jídelny, jako celek.

Druhy ubrusů

 

Ubrusy jsou dnes již nepostradatelným bytovým textilním doplňkem ve všech našich domácnostech a dávají kuchyni i určitý styl.Ubrusy mohou být prosté, ale vypisovat podrobně všechny materiály a jejich úpravy je nad rámec tohoto článku. Takže přehledně je to papír, igelit, vinyl (PVC), který je s teflonem jedno i vícebarevný, omyvatelný a vodoodpudivý, jsou i textilní (PES-polyester), a to i v úpravě jako fotoubrusy, bavlněné v různých barevných provedeních, damašek pro slavnostní příležitosti, krajkové z polyesteru, případně složenina bavlna-polyester. Na trhu najdeme ubrusy v několika tvarech, zejména kulaté, obdélné, méně již čtvercové, ale také v rolích, kdy si délku určíme sami.

Styl

 

Vedle toho, že jsou ubrusy praktické a užitečné, že chrání stůl před znečištěním od mastnot a usazováním nepříjemného prachu, ale slouží i k dekorativním účelům. Ubrusy mohou nádherně vypadat a dotvářejí styl kuchyně nebo jídelny. Výběrem ubrusu lze také sladit interiér do jednoho celku a změnou ubrusu také získá prostor nový a neokoukaný vzhled.

Jak vybírat ubrus do kuchyně

 

Starší ročníky kuchařinek jistě pamatují klasický materiál na ubrusy pod názvem „vikslajvant“, název to vzniklý z německé složeniny Wachsleinwand. Šlo původně o voskované plátno, ale dnes se tím rozumí buď jen igelit na stůl nebo skutečně plátno s umělohmotnou měkkou vrstvou. Dnes se totiž vosk již nepoužívá. Umělohmotná vrstva je navíc většinou barevně zdobená v mnoha variantách.

Poznámky na závěr

 

Je vhodné, zvláště ke slavnostním příležitostem, že se ubrusy kombinují. Jako podklad se použije nějaký nevzorovaný ubrus ale s výraznou barvou a na něj se položí třeba krajkový ubrus nebo náročnější prostírání. Pod ubrus se také doporučuje položka zvaná multon. Ten chrání desku stolu před mechanickým poškozením a vlhkostí, současně také brání před posouváním a shrnováním ubrusu a zmírňuje nárazy nádobí. I ten se dodává jednak střihaný, ale také v metrech v různých šířkách. Multony se vyrábějí z latexové pěny a technické plsti a klade se na desku stolu bez přesahů.