Žaluzie

Žaluzie mají velmi dlouhý původ, používaly se například v harémech, kde mělo být vidět ven, ale ne již dovnitř. Ty pohyblivé, jak je známe dnes, se používají až od začátku 19. století. Tehdy mohly být ze dřeva, látek, bambusu, dnes je máme i plastové či hliníkové.

Druhy žaluzií

 

Žaluzie dělíme zejména na vertikální a horizontální. Vertikální se používají spíše ne společenských místnostech, v kancelářích, všude tam, kde jsou okna velký. Větší je také jejich šíře a bývají obvykle z vodou omyvatelných textilií.

Horizontální žaluzie

 

Pro domácnosti se lépe hodí žaluzie horizontální. Zabírají méně prostoru, jsou snáze ovladatelné, jednotlivé lamely jsou perforované a přes otvory vedeny provazovým žebříčkem a v krajích se vzájemně překrývají, aby tak pouštěly do místnosti co nejméně světla. Žaluzie se ovládají řetízkem nebo tyčkou a provázkem, ale i elektricky.

Stínění v inteligentním domě

 

Inteligentní dům zajišťuje optimální vnitřní prostředí pro život zde bydlících lidí. Zapojují se do toho nejnovější vědecké výsledky, takže inteligentní dům by měl zajišťovat také bezpečí a snížení ekonomických nákladů na provoz. Součástí centrálního systému jsou vedle ostatních také zapojeno stínění oken. Stínění oken by nemělo je jen zakrývat před pronikáním světla do místnosti, ale má zde i vliv na tepelné hospodaření. Jde zejména o úsporu tepla, když zabraňuje nežádoucím únikům. Některé žaluzie, např. kovové venkovní, mohou přispět i k ochraně domu, protože brání vstupu nežádoucích osob právě přes okenní otvory.

Prvky řízení

 

Pro efektivní využití stínění oken je důležitá meteorologická stanice na budově, která dodává data o venkovní teplotě, rychlosti a síly větru, vlhkosti i tlaku vzduchu, o slunečním svitu apod. Při pálícím slunci systém roztáhne markýzy, spustí žaluzie či rolety, to záleží na systému, který jsme zvolili, aby chránily a ochlazovaly okna. Naopak při silném větru je zase zatáhne, aby se nepoškodily, pokud jde o systém venkovního zastínění. Při použití vnitřní žaluzií je světlo a teplo zachyceno až v okamžiku, kdy projde sklem do interiéru, a je zpětně odrážen na sklo, čímž se zahřívá prostor mezi oknem a žaluzií, což vede k dalšímu ohřívání žaluzií a tím i v celé místnosti. Vnitřní žaluzie tedy nejsou vhodné pro tento systém, doporučují se zastiňování uvnitř oken nebo před nimi, kdy se teplo odvětrává přirozeně do venkovního prostoru.