Rohové dřezy do kuchyně

Nezbytnou součástí kuchyňských linek je bezesporu dřez. Ale kuchyňské linky mají v půdoryse různé tvary, proto je někdy nutné, nebo i vhodné, si pořídit rohový dřez. Ten má určité výhody, ale i tradičně nevýhody.

Nevýhody

 

Aby měl rohový dřez smysl, projektuje se do rohu linky, což má nevýhodu, že se k může postavit jen jeden člověk. Obdobně nám může chybět i tradiční spodní rohová skříňka, do které se většinou ukládají potřeby k mytí nádobí a další kuchyňská chemie. Problém může nastat i s ukládacími plochami na nádobí. To se samozřejmě netýká těch, kteří mají kuchyňskou myčku.

Výhody

 

Hlavní výhodou je, že se tím řeší určité prostorové nedostatky, případně nemožnost mít dřez jinde z důvodů instalace. První je případ krátkých dvou křídel linky, kdy v jedné části máme sporák, myčka i třeba automatickou pračku, pak bychom museli dřez umísti do druhé části třeba do poloviny, ale to by značně omezilo pracovní prostor. Ten by u kuchyňské linky měl být minimálně 70 cm, aby se zde dalo účelně připravovat jídlo, odkládat nádobí či připravovat jídlo k servírování.

Dále je možné použít rohový dřez třeba při neklasické instalaci přívodu nebo ohřevu vody či vyvedení odpadu, případně napojení dalších spotřebičů vody (pračka, myčka apod). Dřezy do rohu pak mohou elegantně do kuchyňské linky zapadnout.

Estetika

 

Rohové dřezy jsou nápadité, atypické, krásné a hodí se do všechny typů kuchyňských linek. Spodní skříňka pod rohovým dřezem bývá stále častěji využívána pro výsuvný odpadkový koš. S výhodou zde využijeme i drobnější součásti drátěného programu, třeba poličky pro umístění mycích prostředků, jiných chemikálií a podobně.

Druhy

 

Podobně jako klasické dřezy, existují rohové dřezy vestavěné a zasazené do pracovní desky nebo samostatně stojící. Ty se obvykle používají v prostornějších kuchyních a navíc je potřeba s jejích použitím počítat již při tvorbě projektu kuchyně. Také rohové kuchyňské dřezy mohou mít jedno nebo dvě křídla s odkapávacími plochami, ale také kombinaci odkapávačem a miskou.

Materiály

 

Materiál na dřezy je dnes většinou chrom-niklová ocel, která je odolná proti korozi při narušení povrchu dřezu, má proto dlouhou životnost a snadnou údržbu. Neobvyklé, ale vysoce funkční jsou dřezy granitové, vyráběné z kompozitního materiálu. Ten obsahuje vysoké procento krystalického křemene, který dává výrobkům vysokou tvrdost a otěruvzdornost. Dále jsou zde keramická barviva a vše je spojeno speciálním vysoce jakostním akrylovým pojivem, který materiálu dodává vysokou houževnatost. Teplotní odolnost je až 200-280°C.

Skleněné dřezy jsou vyrobeny z chrom-niklové oceli a 1 cm silného tvrzeného skla, předností je odolnost proti korozi při narušení povrchu dřezu, odolnost proti vysokým teplotám a dlouhá životnost.

Keramické dřezy do rohu jsou další možností. Jsou vypalovány při teplotách nad 1200°C a proto dosahují výborných vlastností, jako jsou vysoká odolnost proti vrypu, nárazu, jsou chemicky odolné a jde o stálobarevný materiál.

Zmíníme se ještě o kompozitních materiálech, které jsou lehké, pevné, velice odolný proti poškrábání a mechanickému namáhání. Je to také o syntetické antibakteriální materiály, které likvidující 98% bakterií přicházejících do styku s povrchem dřezu. Díky přírodním a skelným vláknům jde o ekologický a 100% recyklovatelný materiál. Speciální povrch takových dřezů odolává všem v kuchyni používaným druhům chemie a kyselinám obsaženým v potravinách.