Bazénem si v našich podmínkách představujeme jako umělou vodní nádrž, užívanou zejména pro rekreační účely. Bazény dosahují velkých rozměrů, ale pro domácnost jsou mnohem skromnější. V současnosti je bazén jeden ze základních doplňků soukromých staveb, ale neobejde se bez něho žádné významnější rekreační zařízení, a to i když má k dispozici jinou vodní plochu, moře nevyjímaje.

Dělení

 

Bazény lze dělit do mnoha kategorií, v prvé řadě na interiérové a venkovní a na velkoplošné a maloplošné. Nás budou zajímat bazény maloplošné, ale i ty jsou v mnohých různých provedení a velikostech. Mezi nejvíce toužené patří bazény zapuštěné, například s přelivovou hranou, což jsou nejmodernější typy mezi zahradními i interiérovými bazény. Materiálem je zejména laminát, ale setkáme se i s bazény fóliovými.

Samonosný bazén

 

Samonosný bazén má životností až 50 let, vysokou mechanickou odolnost, pevnost a stálobarevností i na slunci. Je vyráběn se z plastů, které by měly mít certifikát pro pitnou vodu. Zapouštějí se zcela nebo jen z části do terénu a k tomu, že nepotřebují skoro žádnou údržbu se mohou být postupně doplňovat i dalšími prvky, jako je protiproud, vestavné schodiště apod.

 

Přelivový bazén

 

Přelivové bazény spojují výhody přelivových bazénů, ale současně snižují náklady na jejich pořízení a výstavbu. Samonosný bazén se doplňuje přelivovou hranou, což jsou na horní hraně přelivové žlábky, které slouží i jako vyrovnávací nádrže.

Nadzemní bazény

 

Nadzemní bazény mají ocelovou konstrukci a jsou určeny k montáži na rovný podklad bez nutnosti složitých výkopových prací. Jejich montáž je snadná a rychlá. Za použití kvalitních materiálů, dosahují tyto bazény dlouhé životnosti. Galvanizovaná ocelová stěna o tloušťce 0,45 mm je opatřena fosfátovou vrstvou, základním nátěrem a nalakována v barvě dřevěného dekoru. Modrá vnitřní bazénová PVC fólie o tloušťce 0,4 mm je stabilizována vůči UV záření. Vrchní hrana bazénu je osazena okrasnou lištou o šířce 15 cm a bezpečnostními krytkami ve spojích.

Pokračování