První část hovořila všeobecně o bazénech, nyní pokračujeme v jejich druzích.

Nafukovací bazény

 

Nafukovací bazény se vyrábějí ve dvojím provedení, v jednodušším pro děti a náročnější formě pro dětí a dospělé. Dětské mají většinou tři komory a jsou vyráběné z měkčeného PVC. Větší bazény mají v horní části prstenec a jsou také z PVC, s odolným a pevným vinylovým povrchem. Síla fólie bývá ve stěnách 0,44 mm a na dně 0,25 mm.

Vířivé bazény

 

Vířivé bazény jsou vylepšenou variantou nadzemního bazénu, většinou jsou určeny pro 4 osoby. Dno a boční stěn jsou vyráběny z polyesterové podkladové tkaniny se silným, oboustranně nalaminovaným PVC. Voda se zde ohřívá a masáž se provádí vzduchem hnaným přes čerpadlo například o výkonu 800 W.

Materiály

 

Laminátové bazény, které se dodávají vcelku a osazují se na místě, jsou omezeny šířkou 3,5 metru z důvodu přepravy. Mají ale dobré a stálé vlastnosti, jsou odolné proti většině chemikálií. Fóliové bazény jsou výhodné pro celoroční používání a jsou konstruovány pro zapuštění, kdy plášť může být z pozinkovaných plechů nebo z betonu. Je to varianta nejlacinějších bazénů s rychlou montáží. Ovšem musí se počítat s menší mechanickou odolností, menším výběrem barev, ale na druhé straně možnost téměř jakéhokoliv tvaru.

Nadzemní bazény jsou oblíbené pro rychlou instalaci, snadnou manipulaci a nízké náklady na pořízení a údržbu. Jsou však obvykle menší, vyrábějí se z pozinkovaného plechu a součástí balení je příslušenství včetně pískové filtrace a schůdků.

Závěr

 

Srovnali jsme si některé poznatky o bazénech. Obvykle se na počátku rozhodneme pro nadzemní bazén, protože vyžaduje menší údržbu, ovšem pak stejně zjistíme, že přes mnohé výhody po několika letech koupání je takový bazén spíše stále provizoriem. Ano, správný bazén by měl být v zemi. K tomu ale potřebujeme splnit několik podmínek, jako je třeba výběr co nejprosluněnějšího místa na našem pozemku. I když jde instalaci provézt i amatérsky, přesto je asi třeba se zejména při konečné instalaci obrátit na specializovanou, většinou tedy dodavatelskou firmu. Nevěnujeme se údržbě, to je poměrně složitá záležitost vhodná pro jiný článek.

Doplňky

 

Pro lepší péči a ochranu se doporučuje vypláštění bazénů, ale také si pořídit různá prefabrikovaná zastřešení bazénů.