Marodit v práci – můžeme si v dnešní době nemocenskou vůbec dovolit?

I obyčejná chřipka vás může připravit až o několik tisíc korun z vaší výplaty. Musíte tedy počítat s tím, že v momentě, kdy vám lékař orazí neschopenku, vaše příští měsíční výplata bude výrazně nižší.

Jak je tedy nemocenská proplácena?

Obecně platí, že prvních čtrnáct dní proplácí zaměstnavatel. Nicméně nesmíte se nechat zmást touto číslovkou. V tomto období jsou totiž propláceny pouze pracovní dny, a dokonce až za tři dny, kdy jste na nemocenské. Tyto tři dny vám neproplatí ale nikdo. Následně od patnáctého dne do ukončení vám bude přiznána podpora v nezaměstnanosti 2018, která vám vám bude proplácena státem – a to na rozdíl od zaměstnavatele i přes víkendy. Základem pro výpočet vaší nemocenské dávky je váš průměrný plat za předchozí měsíce.

Co dělat s neschopenkou?

Neschopenku vám vystaví váš ošetřující lékař, který o vaší pracovní neschopnosti rozhodne. Vy ji musíte v co nejbližší době dopravit svému zaměstnavateli, její II. díl si ponecháte – budete jej potřebovat pro případ, že vás navštíví kontrola.

Kdo provádí kontrolu?

Prvních čtrnáct dní je plně v režii vašeho zaměstnavatele, který může kontrolu provést sám anebo požádat OSSZ o její provedení. Následně od 15. dne provádí kontrolu pracovník OSSZ, a to po celou dobu vaší nemocenské. V případě, že vás kontrola nezastihne doma a vy nebudete mít platnou „omluvenku“ od doktora, může se stát, že vám bude podpora v nezaměstnanosti snížena nebo dokonce zcela odebrána.

Jaká je výška nemocenské?

Pokud budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, bude vám vypočítán denní vyměřovací základ, a to právě z vaší hrubé mzdy. Nicméně, nemusíte se bát, že ti, kteří vydělávají statisíce budou doma marodit za stejnou částku, jako když vy chodíte do práce. Nemocenské dávky mají samozřejmě svůj strop a ten je maximálně 783 Kč za jeden kalendářní den.