Nemovitosti se mnohdy kupují či prodávají jen jednou za život. Proto s prodejem i koupí, byť jde o největší finanční hodnoty, se kterými kdo přijde v životě do styku, nejsou zkušenosti. Pak se snadno může stát, že člověk naletí na špinavé praktiky profesionálně vyškolených realitních makléřů. A i když se jim to nebude líbit, co napíšeme, jim nejde o váš majetek, ale o co největší kus z něho si odloupnout do vlastní kapsy. Často se setkáte s reklamou, že vám chtějí pomoci, ale zadarmo to dělat určitě nebudou. A věřte, že neexistuje jediná realitka, byť by to byla ta nejsolidnější na světě, která by si za zprostředkování, někdy i za skoro nic, jak si později povíme, nic neúčtovala. A když si spočítáte, kolik hodin „práce“ do prodeje či koupi realitka vložila, a spočítáte si jejich odměnu, asi těžko najdeme u nás někoho, kdo by měla tak vysoký hodinový plat.

Kdo, může být realitním makléřem?

 

Dnes se za něho, či jinak řečeného realitního zprostředkovatele, může vydávat kdokoliv. Nejsou totiž zákonem či vyhláškami stanoveny žádné mantinely a ani stanovena pravidla pro výkon této činnosti. Na druhé straně ale nechceme v žádném případě paušalizovat, že všechny realitní kanceláře používají nějaké fígle, aby zákazníky připravily o peníze. Většina prodejů a koupí nemovitostí s pomocí realitních kanceláří dopadne dobře ke spokojenosti všech tří stran – prodávajícího, kupujícího a i realitky.

Zatajený agent

 

Mnohý majitel se pro prodej rozhodne nevyužít zprostředkovatele a inzerát uveřejní za svou osobu. Tyto podklady však využije jiný člověk a vydává je za svoje. Pokud sežene na tuto „ukradenou“ nemovitost zájemce, jedná jako majitel a v okamžiku dohody pak může profitovat na částce, za kterou chce skutečný majitel nemovitost prodat, a na částce, za kterou on sám dohodl se zájemcem.

Náhradní nabídka

 

Na internetu objevíte pro vás velmi lukrativní nabídku, zejména nemovitost za výhodnou cenu. Ihned zavoláte do dané realitky, kde se dozvíte, je nabídka již není volná. Ovšem z iniciativy realitního makléře dostanete jiné nabídky, sice ne tak „laciné“, ale určitě pro vás stejně výhodné, nebo stejně drahé, ale o něco menší či v horší lokalitě. Jeho je na vás, jak budete jho iniciativou nadšeni a zda na jeho nabídky přistoupíte..

Exkluzivita

 

Exkluzivita je snad nejčastější špinavá praktika realitních kanceláří, i když to tak nemusí vypadat. Podpis na takové smlouvě totiž znamená, že sice realitka umístí do svých nabídek i vaši nemovitost, ale vlastně pak nemusí dělat vůbec nic. Zájemci si jejich nabídky prohlížejí sami, ale vtip je v tom, že často dosavadní majitel sežene kupce sám. Jenže zde je onen háček, „díky“ exkluzivitě musí i tak zaplatit smluvní částku realitní kanceláři, i když sama zájemce nesehnala. A že se setkáváme třeba s půlroční i delší exkluzivitou, není žádným tajemstvím.

Pokračování…