Jak reklamovat zájezd 2

První díly o reklamování zájezdů byl o důvodech a reklamaci na pobytovém místě.

Náhlé ukončení zájezdu

 

Pokud se nastane podstatná vada a změní se podmínky k zahájení či pokračování zájezdu tak, že se nenajde nějaké schůdné řešení v pokračování zájezdu, například je hotel již plně obsazený, není školitel, pokud jde o účelový zájezd s nějakou sportovní náplní a podobně, máte právo se na náklady cestovky se vrátit domů. Obdobně můžete požadovat okamžitý návrat, pokud se sníží kvalita zájezdu (třeba ubytování) a cestovka vám nabídne horší řešení bez toho, že by vám současně nabídka i finanční kompenzaci (slevu).

Frankfurtská tabulka slev

 

Zatím jsme psali o slevách, měli bychom znát, jakou výši slevy požadujeme. K tomu slouží tzv. Frankfurtská tabulka slev. U nás dosud závazná není, ale soudy i jiné instituce k ní již přihlížejí. Zde jsou desítky možných nedostatků i s procentuálním vyjádření kompenzace. Například když neteče voda na pokoji, tak máte nárok na 10 procentní slevu, a podobně. Slevy by měly přijít na řadu, pokud není možné situaci či vadu odstranit nebo již na to není čas a zájezd končí.

Reklamace po skončení zájezdu

 

Pokud nebylo možné z různých důvodů odstranit závady přímo na místě dovolené, na dodatečnou slevu z ceny zájezdu budete mít jen v případě, že vady budete reklamovat písemně u cestovky, se kterou jste smlouvu podepisovali. Právo na slevu se promlčuje nejdříve za dva roky, ale reklamaci je nutno podat nejdéle do jednoho měsíce od skončení zájezdu. Cestovní kancelář pak reklamaci musí vyřídit do 30 kalendářních dnů. V případě, že ji zamítne, je možno nárok na slevu uplatnit u soudu nebo spor řešit mimosoudní cestou.

Co reklamovat nelze

 

Reklamovat lze samozřejmě vše, ovšem podle zákona nelze požadovat u cestovky odškodnění za škody, která vznikly objektivními okolnostmi nebo byly zaviněna třetí osobou, která není spojena s poskytováním služeb cestovního ruchu. To jsou případy vlivu počasí, někdo nabourá vás převážející autobus, politické změny v zemi pobytu a podobně.

Reklamace na neuskutečněnou dovolenou

 

Dovolená může být náročnou záležitosti, která dokáže ovlivnit mnoho lidí kolem vás. Například je třeba domluvit termín dovolené v práci, kdy vás musí někdo nahradit, musí se někomu posunout pracovní směna, je závodní dovolená, je třeba zajistit hlídání dětí, zvířat, zalévání kytek v bytě a podobně. A pak se stane, že cestovka na poslední chvíli změní termíny. Obdobně může nastat situace, že cestovka zájezd zkrátí, nebo ho dokonce celý zruší. I na vše toto lze požadovat finanční kompenzaci za narušení dovolené. Jde se o tzv. ztrátu radosti z dovolené. Obdobně lze požadovat náhradu za předem vynaložené náklady, pokud cestovka zájezd zruší nebo posune tak, že se ho již z pracovních důvodů nebudete moci zúčastnit.

Závěr

 

Je vidět, že cestovat s cestovní kanceláří není jednoduché. Peníze musíte zaplatit předem, aniž víte, jaké bude počasí, jací spolucestující, jaký delegát, co vaše zdraví a jak vše na konec dopadne. Na druhou stranu jsou dnes cestovky pojištěné, platí pro ně zákony, které dávají klientům mnohé pravomoci. Objednávejte si proto zájezdy a dovolené u prověřených cestovek. Dobrá rada také je, že pokud chcete na nějakou náročnou dovolenou, zkuste si tu stejnou cestovku prověřit tak, že si u ní zaplatíte nějaký menší výlet, třeba jen víkendový pobyt. Pak snadno zjistíte, jak se chovají k zákazníkům, jaké mají nasmlouvané externí firmy třeba na dopravu a podobně. Uvědomte si, že jde především o vaše peníze, které jste si třeba našetřili za několik let, tak jimi neživte nezodpovědné živnostníky a někdy i jejich jim přisluhovačské zaměstnance. A v případě reklamace se hlavně nebojte, pokud jste opravdu v právu.