Drahokamy, nebo také drahé kameny, patří mezi minerály. Často se používají pro ozdobné účely. Většinou tvoří součást šperku. Těží se z hornin na povrchu nebo v hlubinách země. Také je můžete najít v říčních nebo mořských náplavách, ve zvětralých horninách nebo v poušti. Minerál, který se řadí mezi drahokamy, musí spadat do stupnice tvrdosti v rozmezí 5-10 a musí být průsvitný nebo průhledný.

Drahokamy pro výrobu šperků

Nejoblíbenější jsou diamanty, které jsou zároveň i nejtvrdší, ale také velmi drahé. Milovníci modré barvy si pořizují šperky, které obsahují safír, nebo spinel. Velmi oblíbeným drahokamem pro výrobu šperků je rudě zbarvený rubín. Také granát má barvu červenou. Šperky vyrobené z granátu patří mezi tradiční klasiku. Ceněný je sytě zelený smaragd. Oblibě se těší také ametyst nebo křišťál.

Drahokamy se vsazují do náušnic, náhrdelníků, přívěsků nebo prstenů a opracovávají se různými způsoby. Kabošony jsou valounky, které se tvarují do oválků nebo placiček a následně se leští. Symetrické tvary s ploškami a hranami se vytvářejí broušením. Vznikají tak různé tvary. Do některých kousků se vyrývají reliéfy nebo symboly.

Jak vybrat šperk s drahokamem?

Pokud chcete někoho potěšit šperkem s drahokamem, měli byste znát jeho vkus a životní styl. Jestliže si nejste jisti, může být malou pomocí vzhled obdarovaného. Pro osobu se světlou pletí, blonďatými vlasy a šedozelenýma nebo modrýma očima můžete volit modré safíry. Syté barvy budou slušet tomu, kdo má světlou pleť i vlasy a oči barvy zelené nebo hnědé. Brilianty volíme pro ženy, které mají světlou pleť, mírně růžové barvy, oči tmavě hnědé nebo modré.

MAGIE PŘÍRODY

Tento e-shop nabízí minerály a drahokamy v různých podobách a tvarech. Objevíte zde jak kousky surové, tromolované tak opracované. Kromě minerálů a drahokamů však nabízí i další zajímavosti, tak neváhejte a zavítejte na stránky e-shopu – magieprirody.cz.