Blíží se návrat švarcsystému? Paušální daň může napomoct

Paušální daň stále budí mnoho otazníků. Mezi ně patří i možnost, že by se do firem vrátil nechvalně známy švarcsystém.

O tom, jestli je zavedení nové paušální daně vlastně pozitivní, se vedou dlouhé debaty. A záleží hlavně na tom, z jaké strany se na tento problém podíváte. V posledních měsících ale začínají převažovat obavy, že by paušální daň mohla znovu oživit nechvalně známý švarcsystém.

Kdo ušetří?

Nespornou výhodou paušální daně je především její jednoduchost. Živnostník totiž nebude muset platit třikrát, ale pouze jednou. V platbě, která je pro rok 2021 vyčíslena na 5469 Kč, je zahrnuto zdravotní pojištění v minimální výši (2393 Kč), minimální sociální pojištění navýšené o 15 procent (2393 Kč) a symbolických 100 Kč jako daň z příjmu. Za jeden rok tak živnostník zaplatí 65 628 Kč.

Optimalizace daní ale není to jediné, co některým živnostníkům na tomto způsobu imponuje. Zřejmě nejzásadnější změnou je fakt, že OSVČ přihlášený k paušální dani nebude muset podávat daňové přiznání. Nehrozí mu navíc kontroly ze strany správce daně a správců veřejných pojištění. Paušální daň se ale vyplatí jen některým živnostníkům. Stále navíc není vyřešen problém, jak budou moct živnostníci žádat o půjčku, když nebudou muset podávat daňové přiznání.

Návrat švarcsystému?

Více než výše zmiňovaných problémů se ale odborníci obávají masivní optimalizace daní ze strany firem. Nulové kontroly úřadů na straně živnostníků by tak mohly zlákat některé zaměstnance k tomu, aby si založili živnostenské oprávnění a pracovali pro zaměstnavatele tímto způsobem. Ušetřila by jak firma, tak samotný zaměstnanec, který by tak získal více peněz.

Dá se ale očekávat, že při neobvyklém nárůstu počtu živnostníků by úřady zakročily. Zřejmě ne na straně OSVČ samotného, ale zavedlo by namátkové kontroly u firem. Až příští rok ale ukáže, jak se celá situace vyvine. Není však vyloučeno, že se nic takového nestane.