Minulý rok dal opravdu zabrat téměř každému. Najdeme pouze pár odvětví a zaměstnání, kterých by se nedotkla pandemie v souvislosti s covidem. Mnoho odborníků očekává, že se důsledky krize teprve projeví a nezaměstnanost v roce 2021 stoupne. Řešením mohou být rekvalifikační kurzy, které nabízejí novou šanci na zaměstnání. Jaké budou patřit mezi ty nejoblíbenější v roce 2021?

Stálice mezi rekvalifikačními kurzy

Pokud vás také čeká změna práce a začínáte se porozhlížet po novém oboru, ve kterém se budete moct realizovat, možná zvažujete absolvování rekvalifikace. Jedná se o velmi rychlou a efektivní cestu, která vás připraví na výkon zaměstnání, které jste možná nikdy ani nezkoušeli.

Jaké rekvalifikační kurzy patří mezi osvědčené stálice a vyplatí se do nich investovat? Chcete mít jistotu uplatnění na trhu práce i v roce 2021 a dalších letech? Tak směle do toho, možností máte hned několik.

Některých oborů se žádná ekonomická krize příliš nedotkne a jednoduše patří mezi jistoty na pracovním trhu. Mezi takové patří především obor účetnictví (mzdové, podvojné, apod.), který nevyžaduje předchozí zkušenosti. Každá firma i živnostník potřebuje šikovné účetní, které se často starají o chod společnosti mnohem více než se na první pohled zdá.

Dalším oblíbeným oborem pro svoji stálost se stává online marketing. Že o marketingu nic netušíte? Nevadí. I v něm se lze vzdělat od A až po Z a teprve poté se specializovat pouze na některou podoblast.

Jedná se o velmi rozmanitý a dynamický obor, a proto nabízí širokou škálu uplatnění. Můžete se specializovat například na správu PPC kampaní, copywriting, správu sociálních sítí, výkonnostní reklamu, grafiku a video a tak dále.

Vyzkoušet také můžete obor personalistiky, který se stal druhým nejžádanějším oborem a jeho obliba pravděpodobně přetrvá i v následujících letech. Především velké firmy potřebují, aby se někdo kompetentní staral o obsazování volných pozic, ale také o vzdělávání stávajících zaměstnanců apod.

Mezi nejžádanější rekvalifikační kurzy tedy patří:

  • Účetnictví
  • Online marketing
  • Personalistika

A dále také:

  • IT specialista
  • Sekretářka/asistentka
  • Daňový specialista

Letošní rok příliš nepřál dříve oblíbeným rekvalifikacím, které se zaměřovaly spíše na řemesla jako třeba kadeřnice, nehtařka, kosmetička nebo kuchař. Avšak obory jako elektrikář, truhlář a další manuální práce zůstávají stále oblíbené a nabízejí stabilní poptávku po práci.

Vzdělávání online už dnes

Zaujal vás některý ze zmíněných oborů a rádi byste se vrhli do svého vzdělávání? Protože doba přeje pouze online prostředí, musely se i vzdělávací společnosti vrhnout na výuku přes počítač.

Vyzkoušet tedy můžete například online kurz mzdového účetnictví se základy personalistiky a práce na počítači. Výhodou takto zprostředkovaného kurzu je jeho absolvování z pohodlí domova v době, kdy se to hodí vám. Za velmi krátkou dobu se naučíte základy účetnictví e personalistiky a připravíte se tak na příští rok.

Výhody rekvalifikace a proč se na ni vrhnout už teď?

Jaké výhody a benefity vám přinese absolvování rekvalifikace již dnes? Podíváme se na ty nejdůležitější:

  1. Získáte časový náskok – nemusíte čekat až přijdete o práci, pokud vnímáte, že se to může stát, začněte s přípravou na takovou situaci s časovým náskokem. Rekvalifikace přece jen zabere nějaký čas a ti, kteří se na ni vrhnou dříve, mohou získat konkurenční výhodu.
  2. Prevence syndromu vyhoření práce ve stresovém prostředí může být extrémně vyčerpávající pro vaši mysl. Po pár měsících nebo letech pak často přichází syndrom vyhoření, který vám ukáže závěrečnou stopku, jelikož zdravotní komplikace, kterými je doprovázen nejde již více ignorovat.
  3. Dostanete možnost realizovat se ve více odvětvích – a to dokonce najednou, pokud budete chtít. Někteří lidé jednoduše nesnesou nudu a potřebují měnit činnosti během života i během dne. Proto rádi pracují na zkrácené úvazky na dvou (i třech) místech zároveň a realizují se tak ve více oborech.
  4. Neohroženost v pracovní rovině – absolvování rekvalifikace a získání certifikátu vás opravňuje vykonávat různé pozice = vybírat si z různých pracovních nabídek. Získáte tak silnou pozici na pracovním trhu i sebevědomí.

Nezáleží na tom, zda vám je 25 nebo 55, rekvalifikovat se může každý v jakémkoliv věku. Nezáleží ani na předchozím vzdělání, zkušenostech, praxi a podobně. Začněte rok 2021 vykročením tou správnou nohou – směrem na rekvalifikační kurz.