Osobní bankrot pomohl z dluhové pasti tisícům dlužníků

Již od roku 2009 platí v České republice možnost osobního bankrotu. Od té doby prošly osobním bankrotem tisíce lidí a párů. Osobní bankrot zajišťují věřitelům právníci nebo neziskové organizace, například oddluzteme.cz.

Jako každý zákon má svá pravidla a podmínky, má je i ten o osobním bankrotu. Podmínky oddlužení jsou od roku 2019 benevolentnější. Na osobní bankrot dosáhne více dlužníků.

Podmínky pro žádost o osobní bankrot

Osobní bankrot je cesta pro jedince nebo manžele, kteří mají 2 a více věřitelů a již 6 měsíců nejsou schopni plnit své finanční závazky. Pokud jsou si jisti, že je jejich situace bezvýchodná, ale jsou schopni splácet minimálně 2200 Kč měsíčně, a současně jim zůstala nezabavitelná částka, splňují základní podmínky pro žádost o osobní bankrot.

Tato novela zákona je platná od roku 2019. Do té doby byl dlužník povinen zaplatit minimálně 30 % dluhů do 5 let. Pokud tak neučinil, osobní bankrot byl zrušen a dlužník přišel o možnost oddlužení od zbytku dluhů. Oddlužení vykonává soud po uplnytí 5 let a splnění všech podmínek.

Existují další podrobnější podmínky pro úspěšné ukončení insolvenčního řízení, které zjistíte na oddluzteme.cz. Web je neziskovou organizací, jehož odborníci pomohli již stovkám lidí k úspěšnému ukončení osobního bankrotu.

Pokud dlužník celým 5 let úspěšně splácí splátku přidělenému insolvenčnímu správci, bývá dlužník zpravidla soudem zbaven dluhů.

Na počtu věřitelů nezáleží, nemusí se všichni přihlásit

Pokud soud schválí žádost o osobní bankrot, vystaví se žádost dlužníka na webu justice.cz, kde se může každý věřitel přihlásit. Ovšem na každý web pravidelně kontroluje. Proto není neobvyklé, že se někteří věřitelé nepřihlásí nebo to nestihnout v dané lhůtě (2 týdny). V takovém případě ztrácí nárok na úhradu dluhů, které jim dlužník dluží.