Odborníci dělí pojistné produkty do dvou základních skupin. Na důležité, které by si měl sjednat každý a na „vyhozené peníze“. Pojištění domácnosti rozhodně patří do té první a s uzavřením by neměl váhat nikdo, kdo odmítá život v nejistotě. Situací, kdy se může přihodit něco naprosto zásadního a negativně ovlivnit osud celé rodiny, je víc než dost. A nemusí to být jen „velká voda“, oheň nebo zloděj. Seznam potenciálních rizik je mnohem delší představa, že některé budete řešit právě vy, vám téměř jistě nažene husí kůži.

Než si pojištění majetku sjednáte, je na místě popřemýšlet nad tím, co a předčím, vlastně chcete pojistit. Uzavřít pojištění domácnosti ze strachu z povodně, i když se dům nachází na chráněném místě na kopci, je samozřejmě nesmysl. Téměř jistě však nakonec najdete správné důvody, proč se nespoléhat na štěstí a raději si pojištění uzavřít.

V případě majetkového pojištění platí podobná pravidla jako při sjednávání jakéhokoliv jiného finančního produktu. Důkladně si přečtěte smluvní podmínky a nejasnosti proberte s kompetentní osobou z pojišťovny. Dále si dobře spočítejte hodnotu majetku – od ní se bude odvíjet cena pojistného.

Chcete-li se vyhnout tzv. podpojištění (jev, kdy je domácnost pojištěna na nižší částku, než jaká je její skutečná hodnota), sjednejte si pojištění domácnosti u pojišťovny, která stanovuje výši pojistného na základě jiných kritérií. Třeba na ERGO pojišťovnu, v jejíž nabídce najdete produkt Bezpečný domov Plus. Kombinuje pojištění domácnosti a majetku nabízí kalkulaci pojistné částky podle obytné plochy.

Podle odborníků není od věci ani pojištění odpovědnosti. Může se vám hodit, až nedopatřením vytopíte sousedy pod vámi nebo až vaše dítko na návštěvě u známých vylije džus na luxusní perský koberec.