Ano, je to tady opět – vždyť nedávno jste přezouvali auto na letní gumy a už je zase čas na zimní? Spoustu z nás tato myšlenka napadne – ano, čas kvapí, proto je nutno pamatovat na včasné přezutí vašeho auta. V zimě se totiž musí váš plechový miláček bezpečně „přicucnout“ na silnici, jinak by se mohly vánoční cesty ke známým změnit na nepříjemné demoliční derby. A to přeci nikdo nechcete!

Kdy přezout?

I když u nás naštěstí zima netrvá tak dlouho, jako na jiných kontinentech, i ty tři měsíce mrazu jsou hodně nebezpečné, a to zejména na našich silnicích, jejichž kvalita není zrovna reprezentativní. Vzpomeňte si, jak krkolomně občas cestujete pěšky po zledovatělém chodníku a snažíte se najít stabilitu jako když jste začínali s prvními krůčky. Věřte tomu, že stejně tak se cítí i vaše auto s letními pneumatikami.

Proto v období od 1.11. do 31.3. musí být vaše auto oděno do nového přezutí – a to dle vyhlášky. Zimní pneumatika je totiž oproti té letní patrně tvrdší s dezénem, který je odolnější vůči námraze a dokáže rychleji odvádět vodu. Nicméně čím větší je zima, tím více tuhne směs, ze které je tato pneumatika či alu kola vyrobena, což zajišťuje vyšší stabilitu na podkluzujícím povrchu.

Na co dát pozor před přezutím?

Pokud máte zimní pneumatiky uskladněny celý rok v garáži, je nutné provést jejich pečlivou kontrolu. Přesvědčte se, zda na nich nejsou nějaké deformace, boule či trhlina a hlavně, zda dezén odpovídá přípustné normě. Každá maličkost totiž může ovlivnit chování pneumatik na silnici. Pokud nevíte, jak takovou pneumatiku zkontrolovat, nevěšte hlavu, v pneuservisu, kam s autem zavítáte vám jistě rádi poradí a vše pečlivě zkontrolují. Vás tedy čeká pouze jediný úkol – prostě na to nezapomenout.