Spojení obývacího pokoje s ložnicí není sice ideální, ale v některých případech je to nutnost.  Dnešní možnosti na trhu však dávají i těmto prostorům neopakovatelnou intimitu a příjemnost.

V dnešní „panelové době“ mnoho rodin žije v tzv. garsonkách.  Jde o byty, kde máte k dispozici pouze jednu místnost a kuchyň, v horším případě dokonce pouze kuchyňský kout.  Nyní nastává problém, zda spojit obývací pokoj s kuchyní, nebo s ložnicí. V našem případě jsme zvolili variantu obývák s ložnicí.

Základem spánku je kvalitní postel

V ložnici člověk stráví téměř třetinu svého života, a proto bychom měli věnovat výběru postele velkou pozornost. Nyní záleží na tom, jak velkou místnost zařizujeme, zda si můžeme dovolit dvoulůžko, nebo zda se rozhodneme pro rozkládací gauč.

Na trhu najdete i rozkládací křesla. V prodeji jsou i rozkládací lůžka, která při složení vypadají jako skříňka, na kterou přes den můžeme dát dečku a hned je místnost útulnější.

Velkou budoucnost mají sklápěcí postele, které se přes den tváří třeba jako knihovna, skříňka apod., ale po složení jde o kvalitní prostor pro poklidný spánek.

Posteli bychom měli věnovat největší pozornost, neboť v posteli trávíme třetinu svého života a to jak spaním, tak i jinou činností – sex, čtení knihy, rozmluva s partnerem. Postel má mnohostranné využití.

Úložné prostory

Další věc, kterou je potřeba řešit jsou úložné prostory.  A nyní opět narážíme na velikost místnosti. Velmi dobrým řešením jsou vestavěné skříně s posuvnými dveřmi se sklem či zrcadlem, které místnost opticky zvětší.

Sedací nábytek

Nyní máme kde spát, kam si uložit věci, ale ještě musíme vyřešit problém, kam si sednout. Vždyť i ve staré  písni se zpívá, kdo židli má, ten bydlí.  Sedět se ale dá i na jiných kusech nábytku. Například ke kuchyni se přirozeně pojí i místo na konzumaci jídla, tedy jídelna nebo v našem případě malého bytu, prostý jídelní kout.

Jídelní kout v malém bytě plní i jiné služby, než jen konzumaci jídla. Měli bychom tu sedět i v chvílích odpočinku, posedět tu s přáteli či při rodinných stolních hrách nebo rodinných poradách. K tomu je dobré se zaměřit na rohové sedačky, které se vyrábějí v mnoha variantách a mají i jiné funkce, než jen sedění. Například disponují i úložnými prostory.

Byly již zmíněné rozkládací postele či „gauče“, ale tady většinou narazíme na to, že matrace nejsou přizpůsobeny pohodlnému spaní, ale spíše pohodlnému sezení. Proto spaní na těchto rozložených lůžkách bychom měli brát jako provizorní.

Shrnutí na závěr

Obývací pokoj s ložnicí, když již není jiné zbytí, je možno zařídit kvalitním nábytkem, ale nesmíme se ukvapit s výběrem. Jistě by se našla i možnost nechat si nábytek vyrobit „na klíč“, ale jistě můžeme předpokládat, že lidé, kteří žijí ve stísněných místnostech, nemají finance na zakázkovou výrobu speciálního nábytku.